İstanbul’a şehir dışından geleceklerin düşündüğü en önemli konulardan biri de konaklama mevzusudur. Öğrenciler için yurtta kalmak ve eve çıkmak gibi iki seçenek ortaya çıkmaktadır. Her iki seçeneğin de farklı pozitif ve negatif yönleri vardır.

Yurtta kalmak evde kalmaya göre daha fazla fedakârlık gerektirebilir. Odanızı, tuvalet ve banyonuzu, yemekhanenizi, etüt odanızı vb. kullanım alanlarınızı mutlaka başkalarıyla da paylaşmanız beklenir. Oda arkadaşlarınızla iyi anlaştığınız sürece çok da sıkıntı yaşamazsanız. Sıkıntı yaşadığınız takdirde de oda değişikliği yapma hakkınız vardır. Fakat bu değişiklik sürecinin ne zaman sonuçlanacağı belirsizdir.

Bu birlikte yaşam aynı zamanda sizi pozitif olarak da etkileyebilir. Özellikle de ilk yılınızda kaldığınız yerde sizin gibi yeni bir okula, yeni bir şehre alışmak gibi sıkıntıları paylaşan bir sürü kişi olacaktır. Onlarla bu süreci paylaşarak yeni arkadaşlıklar edinebilir, sosyal çevrenizi bu şekilde genişletebilirsiniz.

İTÜ yurtları 4706 yatak kapasitelidir ve Ayazağa, Gümüşsuyu ve Tuzla kampüslerindedir. Kayıt döneminde yurtlar için de tercih yapılır. Okula giriş sıranız, şehir dışından geliyor olup olmamanız ve ailenizin ekonomik durumu dikkate alınarak yerleştirmeler yapılır. Yerleştirmelerinizde yaptığınız yurt tercihleri göz önünde bulundurulur ancak yine de yurtların müsaitlik durumuna göre tercih listenize hiç yazmadığınız bir yurt çıkma ihtimali de vardır.

Fiyatlar yurt özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için şu sayfayı inceleyebilirsiniz: http://www.yurtburs.itu.edu.tr/yurt/yurtlarimiz

Her yurtta TV odası, etüt salonu, çamaşır yıkama/kurutma odaları ve ortak kullanıma açık oturma alanları bulunur.

Yurtların içinde ayrı bir yemekhane yoktur, kampüs yemekhaneleri kullanılır. Bu sayede yemek masraflarınız da minimuma indirilmiş olur. Yurtlarda ortak kullanıma açık mutfaklar bulunmaktadır. Hafta sonu veya yemek çıkmayan öğünler için burası değerlendirilebilir.

Kampüste kalanların ulaşım masrafları da ortadan kalkacağı için İTÜ yurtlarında kalmak daha ekonomik bir seçenek olarak değerlendirilebilir. 

Özel yurtlarda imkanlar daha fazladır fakat fiyatlar da buna bağlı olarak artış gösterir. 

Evde kalmak ise kendi kişisel alanına önem verenler için büyük rahatlıktır. Evi paylaşacağınız kişi sayısı arttıkça yurtlara göre daha ekonomik olması da mümkündür. Aidatlar, faturalar, temizlik, yemek yapma ve diğer ev içi görev paylaşımları gibi sorumlulukları üstlenmeyi gerektirir.

Hangi seçeneğin daha iyi olduğu öğrenciye ve onun beklentilerine göre değişkenlik gösterir. Yine de özellikle ilk sene için yurtta kalmak, hayatınızın yeni bir dönemine alışmayı kolaylaştırması açısından iyi bir seçenektir.

İTÜ’de konaklama seçeneklerine dair daha fazla bilgi isterseniz İTÜ EMK Optimum Dergisi Youtube kanalımızdan “İTÜ Yurtları Hakkında Merak Edilen Her Şey” videomuzu izleyebilir, aklınıza takılan diğer sorular için de bizlere Optimum’un sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. 

Video linki: https://youtu.be/mtCughQm8PA