Geride bırakmayı büyük umutlarla beklediğimiz 2020 için yine de bir teşekkürümüz olmasın mı?

Her yeni yıl öncesinde dilek listeleri hazırlanır, büyük hayaller için yeni hedefler belirlenir. Yeni yılın hayatımızda yeni bir sayfa olması ve yeni bir ‘ben’ yaratması beklenir. Hedefler tutar ya da tutmaz, bu yıl sonunda düşüneceğimiz şeydir. Şimdi heyecanla umut etme vaktidir.

Her beklentimizi ‘yeni’ sıfatıyla nitelendirdiğimiz yılın son günlerinde her zamankinin aksine bir isteğimiz var bu yıl: Eski hayatımıza dönebilmek…

Örneğin ben; kalabalıklara girerken tek endişemin yanımdaki arkadaşımı kaybetmek olduğu, maskeli biriyle karşılaştığımda içimden üzülerek şifa dilediğim, sokağa çıkma yasaklarına sadece geçmiş zamanı konu alan filmlerde rastladığım, virüsü ise sadece bilgisayarıma bulaştığında dert ettiğim eski hayatıma dönebilmek isterdim. 

Biliyorum, benimle aynı fikirde olan bir sürü kişi var. 

O zaman müjdemi isterim: Eski hayatımıza döneceğiz, hem de ‘dönüş’ kelimesinin aksine bu bir gerileme olmayacak. Özlediğimiz eski alışkanlıklarımızla çok daha güzel bir hayat bizi bekliyor. 

2020’de yaşadığımız kayıplar her zaman kalbimizde bize güç verecek. Kötü anılarımızı tecrübe diye tutacağız aklımızda. Beklerken kendimize kattıklarımızla ve bu süreçte biriken hevesimizle bir yol çizeceğiz. Kıymetini belki tekrar, belki de ilk kez farkına vardığımız değerlerimiz anlamlandıracak bu yolu. 

Ben bunların olacağını biliyorum ama 2021’de mi olur emin değilim. Çünkü şimdilik sadece inanıyorum ve eminim ki hepiniz biliyorsunuz sadece inanarak başarmanın ne kadarlık bir kısmını hallettiğimi. Maalesef de kalan kısmın tamamlanmasıyla ilgili bir özlü söz henüz söylenmemiş. Belki de hepimizin inanması iyi bir fikirdir. Denemekten ne çıkar?

2021 için ben üstüme düşeni yaptım. Sıra sizde.

Bu arada teşekkürümü de ekliyorum: Teşekkür ederim 2020, yeni yıl için bu kadar umutlu olmamızı sağladığın için… Ve bittiğin için.

Buraya kadar okuyan herkese de teşekkür ederim. 2021 dileklerinizin arasında daha güzel yazılar okumak olursa sitemizdeki diğer tüm Optimum içeriklerine de göz atabilirsiniz. Ayrıca değişim ve gelişimimize katkı sağlayacak her türlü yorumunuz için bize tüm iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. Tüm fikirlerinizi ilgiyle bekliyor olacağız.

Hepinize mutlu yıllar, umarım 2021 hayatınız en güzel, en özel ve en optimum versiyonunun başlangıcı olur.

Melike Açba