İTÜ’de Okumak

  İTÜ’de okumak, İTÜ’lü olmak bir üniversite öğrencisi olmaktan ziyade bir yuvanın parçası, bir tarihin ortağı olmaktır. Uzun yıllar ve yoğun emekler sonucunda kazanılan bu okul öğrencisine hem İstanbul hem de İstanbul Teknik Üniversite’si gibi iki zorlu okuldan mezun olma olanağı sunar. Bu sene 246. mezunlarını veren İTÜ’de okumanın, İTÜ’yü kazanmaktan daha zor olduğu su götürmez bir gerçek. Bu yüzden okulumuz öğrencisine sahip çıkmakta ve kolay kolay mezun etmemekte diyebiliriz. Sınavlar ve projeler haricinde kalan zamanın bir o kadar keyifli olduğu ve tüm bu sancılı sürece değer bulunduğunda birkaç yılın daha okulda geçeceğini fark etmek çok da üzücü bir durum olmamakta.

  Ana kampüsümüz Ayazağa Kampüsü haricindeki diğer kampüsler olan Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu tarihi atmosferleri ile öğrencinin kendini gerçek anlamda köklü bir üniversitenin parçası hissetmesini sağlıyor. Tüm kampüsler dışında çok uzaklarda yer almakta olan Tuzla Kampüsü’nü de göz ardı edemeyiz. İTÜ’deki en stresli dönemler sınav haftalarından çok ders seçme haftası denilebilir. Bu kadar kalabalık bir okulun aynı saniyelerde birçok ortak dersi seçmeye çalıştığını belirtsem sanırım bilgisayar başında nasıl bir yarışın yaşandığını anlayabilirsiniz. Bu yüzden güzide okulumuz İTÜ’de bir dersi seçmek, o dersi vermenin yarısıdır. Sonuç olarak İTÜ’lü olmak 4-5 senelik bir süreç değil, bir ömür boyunca yaşanılacak ve hissedilebilecek bir duygu, bir onurdur.

Endüstri Mühendisliği Okumak

Endüstri Mühendisliği; özellikle Türkiye’deki bazı önyargılı yaklaşımların aksine bütün sektörlerdeki üretim ve yönetim ayrışımında köprü görevi gören, risk yönetimi ve problem çözümü odaklı bir mühendislik dalıdır. Hemen hemen tüm mühendislik dalları uygulamalı fizik temeline kurulmuşken Endüstri Mühendisliği uygulamalı matematik temeline kurulmuştur ve klasik mühendislik anlayışının biraz ötesinde yer almaktadır. Bu yüzden Endüstri Mühendisliği okuduğunuzu söylediğinizde bazı anlamsız bakan boş bakışlara maruz kalabilirsiniz.

  ‘’Nedir bu Endüstri Mühendisliği ?’’ sorusuna yalın bir şekilde cevap vermek gerekirse; Endüstri Mühendisliği, üretim ve hizmet sektöründeki sistemlerin birbirleriyle olan bağının kurulması, denetlenmesi ve geliştirilmesi görevini üstlenen bilim dalıdır. Endüstri mühendisleri, meydana gelen sorunlara yeni birer sistem, model ve yöntem geliştirerek çözüm üretir ve temel amaçları organizasyonun verimliliğini arttırarak o işletme için optimum olan koşullara ulaşmaktır. Dolayısıyla kazanmanın ayrı, okumanın ayrı zor olduğu bölümümüz; sosyal becerilerini teorik ve pratik bilgi ve deneyimleri ile harmanlayacak, bir işletmenin mihenk taşı rolünü üstlenecek mühendisler yetiştirmekte.

İTÜ’de Endüstri Mühendisliği Okumak

  İTÜ’de Endüstri Mühendisliği, İşletme Fakültesi’ne bağlı olan bir bölüm olup ilk başlarda seçtiğiniz derslerin bulunduğu konumları itibariyle İTÜ’nün ana kampüsü olan Ayazağa (Maslak) Kampüsü ile İşletme Fakültesi’nin ana kampüsü olan Maçka Kampüsü arasında sizleri ufak git geller ile ilk başlarda biraz yorabilir. Zamanla ortak havuz derslerinizin çoğunu bitirmenizin ardından pek de yorucu gelmeyecektir. Endüstri Mühendisliği’nin asıl kampüsü olan Maçka Kampüsü konumu itibariyle sizi şehrin kalbinde tutmaktadır bu bağlamda sizleri İstanbul gibi ulaşım açısından zorlu bir şehirde avantajlı duruma getirmektedir. Bunlarla birlikte Maçka Kampüsü ana kampüs kadar büyük bir alana sahip olmasa da kendi özel samimiyetiyle gönüllerde yer edinmiştir.

  Eğitim açısından ise kendinizi eksik hissetmeyeceğiniz bir yapıya sahiptir. Bölümün dünya çapında kabul gören ABET tam akreditesi de buna onay neticesindedir. Bölümün de yapıtaşlarından biri olan disiplinler arası yaklaşımı da pek çok farklı açıdan bireyin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Öğretimsel olarak düzgün dağıtımlı bir akademik plan uygulamakta ve ders programı içeriği matematik ağırlıklı olup buna ek olarak çeşitli uygulamalarla da desteklenmektedir. Bunların neticesinde oluşan geniş bilgi birikimi ile mezun olurken sanayii, gıda, turizm, enerji, telekomünikasyon, sağlık, Ar-Ge, ekonomi, vb. gibi çok geniş bir yelpazede çalışma imkânı ile mezun olunmaktadır

Tercihlerimizi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Seçeceğiniz bölümün ders içeriklerine bakmalısınız. Genellikle üniversiteler sitelerinde bölümlerin ders planlarına yer vermektedir.

2- Seçeceğiniz bölümün mezun olduktan sonra çalışabildiği iş alanlarına mutlaka bakmalısınız.

3- Tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin eğitmen kadrosuna bakmalısınız.

4- Eğer imkanınız var ise istediğiniz üniversiteyi gezmelisiniz. Okulun olanaklarını, ders için ekipmanlarını görmek size eğitim hayatı hakkında ipuçları verir. İstanbul Teknik Üniversitesi tercih günleri 20-25 Temmuz günlerinde olacak, biz kaçırmayın deriz.

5- İleride yapmaktan zevk duyacağınız bir bölüm tercih etmelisiniz.

6- Sırf puanınız tutuyor, puanınız boşuna gitmesin diye isteğiniz dışı bir bölüm tercih etmemelisiniz, önemli olan gelecekte yapacağınız işi seviyor olmanız.

7- Sırf tercih listesini doldurmak için istemediğiniz bölümleri/üniversiteleri en alta olsa bile yazmamalısınız. Puanlar ve sıralamalarda beklenmeyen değişiklikler olabiliyor.

8- Tercih edeceğiniz üniversitenin sosyal imkanlarına göz atmayı unutmayın.

9- Sırf geleceği parlak gözüktüğü için bölüm seçimi yapmamalısınız, gelecekte ne olacağını bilemeyiz ve bu bölüm ilginiz dışıysa okuma ve çalışma hayatı sizin için zorlu geçer.

10-  Eğer imkanımız var ise seçeceğimiz okul veya bölümde okumuş, mezun olmuş bireylerle iletişim kurmalıyız. Eğer İTÜ’yü tercih etmeyi düşünüyorsanız şanslısınız çünkü İTÜ’de okuyan bizler varız, iletisim@ituoptimum.org mail adresinden veya sosyal medya hesaplarımızdan (@emkoptimum) bize ulaşabilirsiniz.

11- Sizin tercihiniz ve sizin hayatınız. Aldığınız bütün tavsiyeler ve bilgiler sonucunda kararı veren siz olun.