Sosyal medya günümüzün önemli ve büyük bir parçası. Adeta büyülü ve sihirli bir dünya. İnsanlar sanal âlemde gerçek yaşamdan kopuk davranışlar sergiliyor, kendilerini çok farklı bir âlemdeymişçesine değiştirebiliyorlar. A’dan Z’ye herkes çeşitli platformlarda paylaşım yapıyor, birbirlerini tanıtıyor veya birbirleriyle fikir alışverişinde bulunuyor. İnternet erişimi ve dijital aletler olmadan giremediğimiz bu dünya, bir anda yüzlerce hatta binlerce kişiye aynı anda, kolayca ulaşmamızı sağlıyor.

“Sosyal medya” terimi kullanıldığında ilk olarak akla Instagram, Facebook, Twitter, YouTube platformları geliyor. Bu platformların her biri hepimizin günlük yaşamından paylaşımlar yapabilmesine olanak sağlıyor. Paylaşılan her bir bilgi genellikle dünya üzerinde erişimi bulunan herkesin görebileceği şekilde medya platformlarında yer ediniyor. Fakat sosyal medya her zaman sadece faydalı bir şekilde bilgi aktarımı sağlamıyor, insan hayatını gerek ruhsal gerek bedensel tehlikeye atabilecek bilinçsiz paylaşımlara da erişime olanak tanıyor. Her ne şekilde etkileşim olursa olsun bu güç, normal hayatımızda ve dünyamızda çabalayarak elde edebileceğimizden kat kat fazla.

Markalar ve girişimcilik dünyası için sosyal hesaplar aşırı miktarda önem taşıyor. Aynı anda milyonlarca kişiye ulaşabilme olanağı stratejik planlama da yapıldığında bir kişiyi veya markayı en tepeye çıkarabiliyor. Gönderilen bir post, paylaşılan bir yazı, medya platformlarına yüklenilen bir fotoğraf bu paylaşımı alan herkesin hayatını etkileyebiliyor ve bazı noktalarda değiştiriyor; paylaşan kişi de aynı şekilde kariyerinin zirvesini elde edebiliyor ya da diğer insanlar tarafından başarısız bulunup dikkate bile alınmıyor. Mağaza sahipleri ve markalar da sosyal dünyayı kimi zaman gerçek dünyadan çok daha etkili kullanıyorlar. Instagram butikleri, sadece internet üzerinden satılan ürünler… Hepsi sosyal medya gücünün birer örneği. 

Birçok kişiyle fiziksel anlamda yorulmadan etkileşim içerisinde olabilmek, günlük hayatta aynı anda yapamayacağımız işleri saniyeler içerisinde halletmek biz insanlar için fazlasıyla cazip ve bu durum böyle sürecek gibi görünüyor. Sosyal platformlar ve sanal güç hayatlarımızın artık ayrılmaz bir parçası, kimi zaman en büyük yardımcısı. Bu gücü doğru bir biçimde yöneterek gerçek yaşamımız ile sentezlemek ise kendi ellerimizde.

Faydalı paylaşım ve başarılarla dolu bir yaşam sizin olsun; sosyal medyayla, sağlıcakla kalın!

Zülal Özge Kuş