Günümüzde her departmanda gördüğümüz mühendisleri satış ve pazarlama alanlarında incelemeden önce birbirine karıştırılan bu iki departmanın neler yaptıklarını ve farklarını inceleyelim.
Satış departmanı, bir şirketin ürünü ya da hizmeti ile müşterileri arasındaki doğrudan bağlantıdır ve satış uzmanlarının temel amacı pazarlama departmanın yönlendirdiği müşterilere uygun teklifler sunarak anlaşmanın hazırlanmasından paranın tahsil edilmesine kadar olan süreci yerine getirerek satış işlemini tamamlamaktır. Satış uzmanları müşterilerle birebir çalıştıkları için pazarlama ekibine yararlı geri bildirim ve müşteri görüşleri sağlayarak pazarlama ekibinin alıcının satın alma sürecini ve ürün algısını değiştirecek stratejiler oluşturmasına yardımcı olur.

Pazarlama departmanı ise satışlardan daha uzun vadeli bir kavramdır. Müşteri ihtiyaçlarını anlamak, müşteriyi etkilemek ve bir şirketin bu konudan nasıl faydalanabileceğini belirlemek için ileriye dönük stratejilerle ilgilenir. Pazarlama etkili bir şekilde yapıldığında satışlar çok daha kolay bir iş haline gelir. Çünkü müşteri üzerinde oluşturulan ürün/hizmet algısıyla müşteri mağazaya girdiğinde ikna olmuş ve satın almaya hazır olabilir.

Anlaşılacağı üzere bu iki departman arasındaki döngü işlerin daha verimli bir şekilde yürümesini sağlarken müşteri memnuniyeti açısından da önemli bir yere sahiptir. Şimdi biraz da mühendislerin bu iki departmandaki konumlarını inceleyelim.
Mühendisler bu iki departmanda “Satış Mühendisi”, “Satış Pazarlama Mühendisi” ya da ülkemizde örneği az olsa da “Pazarlama Mühendisi” şeklinde yer alabiliyorlar. Satış mühendislerinin temel görevi genellikle fabrika, kamu hizmetleri kuruluşu ve hastane gibi perakende olmayan işletmelere teknik ürün ve hizmet satmaktadır. Satış mühendisleri çeşitli satın alma seçeneklerini, fiyatlandırmayı ve belirli ürün ve hizmetleri satın almanın yararlarını gösteren satış tekliflerini yazmakla görevli olduklarından ürünlerin parçaları ve işlevleri hakkında geniş bir bilgiye sahip olmalı ve bu ürünlerin çalışma mekanizmalarını iyi anlamalıdırlar.
Pazarlama mühendisleri, iç satış ekiplerine ve dış müşterilere bir ürünün teknik yönlerini anlamalarında yardımcı olacak şekilde ürünlerin teknik bilgilerinin yer aldığı kampanyalar oluştururlar. Ayrıca pazarlama mühendisleri, hem teknik hem de pazarlama açısından rakip ürünler hakkındaki periyodik araştırma yapıp rapor hazırlamakla ile birlikte mevcut ve yeni ürünler için eğitici ve açıklayıcı raporlar hazırlamaktan sorumludur. Eğer siz de bir mühendis olarak pazarlama ya da satış alanında bir kariyer hedefliyorsanız bu yolda sosyal becerilerileriniz ile birlikte teknik bilginizi yanınıza almayı unutmayın!

Yağmur Keskin