Leyla ile Mecnun en iyi Türk dizilerinden biridir ve dünyaca kanıtlanmıştır. IMDB’de puanı (9.2) en yüksek olan dizimizdir. Absürt komediyi önünde bir örnek olmamasına rağmen çok iyi işlemiştir.

Ana karakterimiz Mecnun ilk bölümlerde annesi ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Annesi onları terk eder ve taksi şoförü olan İskender (Mecnun’un babası) ev işlerine bakmak için taksiciliği bırakır. Geçimini hamur işi yapıp satarak sağlar. Dizide İskender ile en çok bağdaşmış olan sahneler de Erdal Bakkal ile yaptığı laf atışmalarıdır.

Ana karakterlerimizden bir diğeri de Mecnun’un en yakın arkadaşı olan İsmail abidir. İsmail abi rengârenk kıyafetler giyer ve hep bir gemi bekler. Her gün sahilde gemilere el sallar. Niye el salladığını merak eden Mecnun bir gün sorar: “Gemi de gemi, abi ne var o gemide?” İsmail abi: “Babam var Mecnun, babam.” der. İsmail abinin babası küçükken amansız bir hastalığa yakalanır ve oğlunun ölümünü izlemesini istemez. Bu yüzden onu başkalarına emanet edip gemiyle seyahat edeceğini söyler. İsmail abi babasının bir gün geleceğine hep inanır, asla umudunu kaybetmez. İsmail abinin sevdiği tek kadın Şekerpare’dir. Şekerpare’yle sadece birkaç gün geçirebilir çünkü Şekerpare İzmir’e döner. Ama İsmail abi âşık olmuştur bu kısacık sürede. Gitmeden önce Şekerpare’ye onu sevdiğini söyler. Şekerpare İsmail’in ceketini alır, “Beni bekleme İsmail.” der. İsmail çok üzülür, sadece “ceketimi alıp neden gittin?” der ve Şekerpare bir daha geri dönmez.

Bir diğer karakterimiz ise Yavuz’dur. Yavuz hırsızdır, genelde televizyon çalar ve kapı kilitlerini açma konusunda ustadır. Açamayacağı kapı yoktur. Sevgilisi görme engelli olan Zeynep’tir. Öyle bir dizidir ki Leyla ile Mecnun, hırsızın gözleri görmeyen sevgilisine kitap okuduğuna tanıklık ederiz.

Adından bahsetmeden geçemeyeceğimiz karakterlerimizden bir diğeri ise Erdal Bakkal’ımızdır. Erdal Bakkal mahallenin bakkalıdır ve çok cimridir. Paralarını karısı Nurten’den bile çok sever. Bu karakterimiz bıyıkları ve dansıyla ünlüdür. Hatta Erdal Bakkal dansı dizinin geleneği haline gelmiştir.

Sayfalarca yazabilirim ama kısaca özetleyecek olursam Leyla ile Mecnun bir yaşam tarzıdır. Herkesin kendine pay çıkarabileceği bir dizidir.  Dostluğu, aşkı, sevgiyi ve en çok da inanmayı öğretir izleyenlerine.

O GEMİ BİR GÜN GELECEK!!!

Sercan Özergil