Lc Waikiki’nin ürün ve pazarlamadan sorumlu CMO’su olan Deniz Aktürk Erdem, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından yürütülen “En Başarılı 30 Pazarlama Yöneticisi” adlı anketin sonuçlarına göre bu listeye adını yazdırarak en başarılı 30 CMO’dan biri olarak seçildi.

  • Kariyer hayatınızda attığınız ilk adımlardan bahsederek bu başarılı iş hayatının ilk tecrübelerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Kariyerime öğrencilik dönemimde o dönem Apple/Bilkom ve takibinde Tetrapak’taki part time tecrübelerimle başladım. Bu tecrübeler henüz öğrenciyken iş hayatını tanımak ve ilk acemiliği atmak için çok yararlı oldu. Okulda nelere daha çok sarılmam gerektiğinin farkındalığını kazandırdı. Ders seçimimi daha yatkınlıklarımı test ettiğim kulvarlara yönlendirdim.

  • Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra uluslararası bir firma olan Unilever’de pazarlama direktörü olarak işe başlamışsınız. İlk iş deneyiminizi oldukça geniş çaplı çalışan bir şirkette yaşamış olmanız kariyerinizin bundan sonraki seyrini nasıl etkiledi? Mezun olduktan sonraki ilk iş deneyiminin gerçekleştirildiği böylesine büyük ve kurumsal bir firmayı lisan eğitimi sonrası devam eden bir okul gibi yorumlayabilir miyiz?

Okul sonrası ilk işim Unilever’de, o sırada yeni kurulan dondurma operasyonunda yönetici adaylığıydı. Daha sonraki dönemlerde Algida’yla beraberce büyüdük. Dondurma tüketimini artırmak, tüketim alışkanlığını oturtmak, ürün zenginliği, fiyat uygunluğu, müşteri kampanyaları ve yaygın bulunurlukla Algida güzel bir büyüme öyküsü oldu. Carte Dor Türk tatlıları, Maraş usulü, Magnum’un Türkiye’de bir ilk olan mobilden çalışan ödül kampanyaları gibi o döneme göre ilerde olan ve hatta neredeyse değişmeden günümüze gelen işlerine ekiplerimle imza attık. Bu esnada çoklu coğrafyada tecrübe kazanma fırsatım oldu. Avrupa, Orta Doğu coğrafyalarındaki ekiplerle beraber çalıştık. Unilever çok büyük bir şirketti ama ben onun en yeni kurulan en küçük ve genç ekibi olan Algida’ya dâhil olduğum için şanslıydım.Hem büyük şirketin kurumsallığı ve yetkinliği hem de adeta bir start-up’ın çevikliği ile çalıştık. Kaynağımız kısıtlıydı, mesaimiz uzundu ama yeni bir bebeği büyütmenin keyfi ve tecrübesi eşsiz bir deneyimdi.

  • Tüm geçmiş iş deneyimlerinizi şu anki departmanınız olan pazarlama departmanı oluşturmakta. Bu departmanın çeşitli kollarında görev alma imkânlarınız oldu mu? Spesifik bir departmanın çeşitli birimlerini tanımanın kişinin kariyer hayatının ilerleyişini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

Kariyerim boyunca pazarlama, ürün geliştirme, satış ve ticari pazarlama, fiyatlama ekiplerinde görev aldım. Yani pek çok açıyı birden görebildim. Mutlaka öneririm. Bir de yine kariyerin başında kar-zarar tablosu, bilanço ve şirketi büyütecek faktörler nedir onu çok iyi öğrenmek gerekiyor. Bununla beraber tek sektör değil, pek çok farklı sektörü deneyimlemek de kritik bir konu.

  • Kariyerinizin ve meslek hayatınızın bu başarılı ilerleyişinde üniversitenizin ve üniversitenizde almış olduğunuz eğitimin mi yoksa kendi yetenek ve istikrarınızın mı daha etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

Başarı için her şey lazım ama en önemlisi çok çalışmak ve de şans. Bu ikisi de çok önemli. Kimi zaman çok uğraşırsınız ama kısmet olmaz. Elimizden gelenin en iyisini yapıp tevekkülü genç yaşta öğrenmek çok önemli. Hayatta çok az şey kontrolümüzde. Doğruları takip edip olanın da keyfini çıkartmak lazım.

Röportajı Gerçekleştirenler: Gamze GEDİZ, Aleyna YILDIZ, Ali DEĞİRMENCİ, Hamide Nur TUTUK