Ortamdan izole kaldığımız ve evimize kapandığımız bu günleri yeni şeyler öğrenme ve yeni fikirleri keşfetme amacıyla kullanabiliriz. Daha önceden izlediğimiz filmleri, dizileri ya da dinlediğimiz müzikleri yeni bir bakış açısıyla yorumlayabiliriz. Böyle bir dönemde Optimum Dergisi olarak evlerinde zaman geçirmek zorunda kalan sinemasever okurlarımıza içlerini ısıtacak birbirinden güzel birkaç film ve dizi önerisinde bulunmak istedik.

1. The Witcher (2019) – IMDB: 8.3

Başrollerinde Henry Cavill, Anya Chalotra ve Freya Allan’ın yer aldığı ve çoğu kişinin oyun serisi ve kitapları vasıtasıyla daha önceden aşina olduğu bir fantastik dizidir. Her yerden elflerin, sakallı cücelerin ve gnomların fışkırdığı kendine has ve esrarengiz bir dünyada kaybolduğunuz bir serüven The Witcher. Dizi böylesine kaotik ama gerçekçi bir ortamda amacı canavarları öldürmek olan Witcher’ların en ünlüsü Rivyalı Geralt’ı konu almaktadır. Superman karakteriyle aklımıza kazınan Henry Cavill’ın bu role de kendini mükemmel şekilde hazırladığı hatta role kendini biraz fazla kaptırıp eve set kıyafetleriyle gittiğini biliyoruz. Sadece Cavill’ın oyunculuğu için bile izlenilmesini önerdiğimiz diziyi fantastik dizi ve romanları seven okurlarımıza tavsiye ederek tüm hızımızla devam ediyoruz.

2. World War Z (2013) – IMDB: 7.0

2013 yılında gösterime girmiş olan World War Z, Koranavirüs ile mücadele ettiğimiz bu dönemlerde başarılı bir salgın filmi olmasından ötürü listemize girmiş bulunuyor. İzleyiciye mükemmel bir görsel şölen sunan film emekliliği keyfini ailesiyle vakit geçiren Gerry’nin yaşadığı kenti zombilerin ele geçirmesiyle başlıyor; bu kaos ortamından kurtulmayı başaran Gerry, BM tarafından virüsün etkilerinin bulunması ve yayılmasının önlenmesi için yeniden göreve çağırılıyor. Hem aile bireyleri arasındaki duygusal bağı hem de dünyanın içinde bulunduğu sorunu oldukça etkileyici bir şekilde konu alan film seyircinin sıkılmasına izin vermiyor. Brad Pitt’in oyunculuğunu da bahsetmeden geçmek olmaz, gerçekten iyi bir oyunculuk örneği sahneliyor.

3. Limitless (2011) – IMDB: 7.4

Sihirbazın yönetmeni Neil Burger’ın elinden çıkmış olan Limitless senaryosu ile bilim-kurgu severlere güzel bir film sunduğunu söyleyebiliriz. İnsan zekasının sınırlarını sorgulayan film bir hap sayesinde potansiyelini birden artıran Edward Morra, dibe vurmuş bir yazar, karakterini ele alıyor. İnsanın sınırlarının, yapabildiklerinin nereye kadar uzanabileceği hakkında güzel bir seyirlik Limitless. Filmin ayrıca devam niteliğinde sayılabilecek bir dizisi de yer almakta.

4. Altered Carbon (2018) – IMDB: 8.1

Netflix’in yüksek bütçeli bir dizisi olan Altered Carbon, şu anlık iki sezondan oluşuyor. Dizi günümüzden üç yüz yıl sonrasında insan zihninin bir çip içerisine yerleştirildiği ve bedenden bedene aktarıldığı, teknolojinin ürkütücü boyutlara ulaştığı bir zaman diliminde geçiyor. Hikaye; Takeshi Kovacs’ın yaşamına, yeni yaşamıyla olan mücadelesine ve diğer hayatlarında tanıdığı tüm kişileri kaybettiği gerçeğine dayanıyor. Flashback’lerle dolu olan bu dizi aktörlerin karakterleriyle bütünleştiği ve izleyiciye iyi bir kimlik sunduklarını söyleyebiliriz. Geleceğe dönük distopik bir dizi “Değiştirilmiş Karbon”.

5. A Beautiful Mind (2001) – IMDB: 8.2

A Beautiful Mind; dört dalda Oscar Ödülüne layık görülen, Nobel Ödüllü Matematikçi John Forbes Nash’in biyografisini konu almaktadır. Nash’e depresyon ve paranoid şizofreni tanısı konduğunda üniversite yıllarındaydı bu sebeple film Nash’in Princeton’daki anılarından başlamaktadır. Her şeyi matematikle çözebileceğine inanan Nash’in ilginç hayat hikayesini izlerken aynı zamanda ürkütücü yanılsamalarla da karşılaşıyoruz. Deliliğe inen ve beklenmedik bir şekilde akademik dünyada var olan bir insanın yeteneğini gözler önüne serilen filmi en güzel şekilde özetleyen şu cümleyi sizlere sunuyoruz:
“Düşünsenize hayatınızdaki en önemli kişilerin, yerlerin, anıların yok olmadığını, ölmediğini; ama daha kötüsü aslında hiç var olmadığını birdenbire öğrenseydiniz ne olurdu?”

6. V for Vendetta (2005) – IMDB: 8.2

Film; terör olaylarında büyük kayıplar veren geleceğin İngiltere’sinin, çözümü baskıcı bir yönetimde bulmasını ve İngiliz halkının uyanışını konu almaktadır. İngiltere’nin tanınmış teröristine atıfta bulunan filmin en ilgi çekici yanını aslında bir terörist olan karakterin kahraman olarak tasvir edilmesidir. Politik ve karmaşık bir bilim-kurgu filmi olan “V” izleyici düşünmesi için bol miktarda materyal sağlıyor.
“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!”

7. Suits (2011) – IMDB: 8.5

IMDB puanıyla listemizde en yüksek puanı alan dizimiz Suits. Birçok karakterle kendisine bağlayan Mike Ross ve Harvey Specter karakterlerinin odağındaki dizi izleyici karşısına çıkıyor. New York şehrinin en başarılı avukatlarından biri olan Harvey Specter’ın avukat bile olmayan Mike’ı işe alması ve onu Harvard mezunu olarak tanıtmasıyla başlayan dizi dokuz sezon boyunca devam ediyor. Harvey Specter’ın postluk sözleriyle dolu olan dizinin en beğendiğimiz cümlelerinden birini Instagram hesabımızdaki videoda sizlere ulaştırıyoruz. Dizinin en ilginç özelliklerinden biri de yedinci sezonunda dizinin oyuncularından Meghan Markle’ın Prens Harry ile evlenmesi sebebiyle Mike’la beraber diziden ayrılması olduğunu söyleyebiliriz. Eğlence ve gerilimin beraber çok iyi bir şekilde işlendiği bir dizi Suits.

8. I am Legend (2007) – IMDB: 7.2

Listemizdeki ikinci virüs filmi olan I am Legend konusu itibariyle kendisini izlettiren filmlerden biri. Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılması sonucu tek başına avcılık ve toplayıcılıkla hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Kendisi aynı zamanda bir bilim adamı olan Robert Neville virüsün sıfır noktasında bulunmakta ve virüs için bir aşı geliştirmeye çalışmaktadır. Her yaştan, her tür seyirciye hitap eden film Bob Marley’nin “Üç Küçük Kuş” müziğiyle de konu olmuştur.

“Kapılar, pencereler kapanırken bile üç küçük kuşun söylediği tatlı şarkıya kulak verebiliriz. Çünkü hayatta olmanın gerçek anlamı bu. Karanlıkta bile aydınlığı arama çabası.”

Batuhan Ayverdi