Öncelikle yatay geçiş yapmak isteyen herkesin “İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ- LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ”ne çok iyi hâkim olmasını tavsiye ediyorum.

Yönergede teknik birçok nokta aydınlatılmış olmasına rağmen, başvuru süreci ve sonrasına dair merak edilen çok şey var. Bu yazımda, süreci tecrübe etmiş biri olarak sıklıkla karşılaştığım soruları cevaplayacağım. 

Yönergeyi özetleyecek olursam, kayıtlı olduğu üniversitede hazırlık senesi hariç en az 2 dönemi tamamlayan, programındaki tüm dersleri alan ve hepsini en az CC harf notu ile veren ve genel not ortalaması en az 2.50 olan herkes İTÜ’ye yatay geçiş başvurusunda bulunabilir.

3 ve 5. yarıyıl için olmak üzere iki dönem için başvuru yapılabilir fakat başvuracağınız dönem, kayıtlı olduğunuz üniversitedeki tamamladığınız dönem sayısına göre belli olur. 

Kurumlar arası yatay geçiş kontenjanları Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenir ve her yıl başvurulardan önce açıklanır.

Başvuru dönemi başladığında gerekli tüm belgeler online olarak sisteme yüklenir ve yatay geçiş yapmak istediğiniz bölüm tercihi yapılır. Tek tercih hakkınız vardır.

Gerekli belgelerden biri de İngilizce yeterlilik belgesidir. Kayıtlı olduğunuz üniversitede hazırlık okumuş olsanız dahi, başvurunuzdan önce İTÜ yeterlilik sınavına girmiş ve en az 60 puan almış olmanız gerekir. (Kabul edilen diğer sınav türlerini buradan inceleyebilirsiniz: http://www.sis.itu.edu.tr/tr/yonetmelik/ingilizce_gecerli_sinavlar.htm)

Başvuru koşullarını sağlayan adaylar için İTÜ değerlendirme puanı oluşturulur. Bu puan üniversite sınavımızın %49’u, ağırlıklı genel not ortalamamızın %31’i, temel bilim derslerimizin de %20’si alınarak hesaplanır. Bu puanlara göre bir sıralama yapılır ve kontenjana göre asil ve yedek listesi açıklanır. 

Eğer kayıtlı olduğunuz üniversitede temel bilim dersleri yoksa, temel bilimler ortalamanız 0 olarak kabul edilir. %20 etkili olduğu için bu durum sizi rakiplerinizin gerisine düşürebilir fakat kurumlar arası yatay geçişlerde taban ve tavan puanları yoktur. Puanlar o sene başvuran kişilerin başarısına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden üniversite puanınız düşükse, ortalamanız çok yüksek değilse veya temel bilim dersleriniz yoksa bile yatay geçiş yapabilme ihtimaliniz vardır. Aynı şekilde tüm puanlarınız çok yüksek olsa dahi sizden daha yüksek birileri başvurduğu takdirde yatay geçiş hakkı kazanamayabilirsiniz. 

Sonuçlar açıklandığında asil listesindeyseniz kayıt süreci başlar. 

Kayıt olduktan sonra, okulların açılmasına kadar ders intibak süreci işler. (Tarihler akademik takvimde net olarak belirlidir.) 

Hangi derslerinizin sayılıp sayılmayacağı tamamen intibak kurulunun değerlendirmesine bağlıdır. İçerikleri aynı olan dersler, kredi sayısı İTÜ’dekinden daha az olmadığı sürece kabul edilebilir. İntibaklar açıklandıktan sonra itiraz süreci olur. Kabul edilmeyen dersler için sebep belirterek tekrar değerlendirme talep edilebilir. 

Ders sayma işlemlerinde farklı uygulamalar da vardır. Örneğin ben kendi üniversitemde her biri 3 kredi olan toplam dört tane İngilizce dersi almıştım. İTÜ’de ise her biri 3 kredi olan iki İngilizce dersi almamız gerekiyordu. İntibaklar açıklandığında hiçbir İngilizce dersimin kabul edilmediğini gördüm ve itiraz ettim. Daha sonra tekrar değerlendirildi ve benim İngilizce 2-3-4 derslerim birleştirilerek İTÜ’deki ilk İngilizce dersinin yerine kabul edildi. Yani toplamda 9 kredim, 3 kredi yerine sayılmış oldu. İkinci İngilizce dersinden muaf olmadığım için de İTÜ’ye başladığımda tekrardan aldım.

Sayılmayan dersler de oldukça fazla olduğundan tamamlanan kredi sayısı düşebilir ve bu yüzden dönem kaybı olabilir. Yine kendimden örnek verecek olursam, ben 3.sınıf olarak geçiş yapmama rağmen 14 tane dersim kabul edilmediği için resmi olarak ancak bir dönemi tamamladıktan sonra 3. sınıf olabildim. 

Bu şekilde bazı dersler sayılmadığı için, bazılarınınsa kredi sayıları değiştiği için İTÜ’de yeni bir genel not ortalamanız oluşur. 

Yatay geçiş sürecine dair daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz İTÜ EMK Optimum Dergisi Youtube kanalımızdan yatay geçişle ilgili videolarımızı izleyebilir, aklınıza takılan diğer sorular için de bizlere Optimum’un sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. 

Melike Açba