Merhabalar, belki tercih dönemindesiniz veya İTÜ’ye çoktan yerleştiniz. Hangi durumda olursanız olun hiç fark etmez. İTÜ kampüsleri yazısına hoş geldiniz! İTÜ’nün İstanbul sınırları içerisinde 5 tane kampüsü bulunmakta. Bunların 4 tanesi Avrupa Yakası’nda ve nispeten birbirine yakınken diğeri yani namı değer Tuzla Kampüsü İstanbul’un diğer ucunda bulunuyor. 

 

Tuzla Kampüsü nedir ve neden uzak?

Tuzla Kampüsünde Denizcilik fakültesi bulunmakta. Askeri olmayan denizci yetiştiren bu fakültenin deniz kenarında olduğunu söylesek bizce çok şaşırmazsınız. Bu kampüsün içinde yurtları, yemekhanesi, kütüphanesi, laboratuvarları olduğu gibi manevra tekneleri, 25 kişi kapasiteli denizde canlı kalma laboratuvarı, kapalı eğitim ve yüzme havuzu, 33 m boyu ve 17 m eniyle Türkiye’nin en büyük dalga simülasyonu yapabilme fonksiyonlu eğitim havuzları var. Bu imkanların aşırı havalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

 

Avrupa Yakası Kampüsleri

 

Next station İTÜ Ayazağa!

Metro istasyonuna geldiğinizde duyacağınız bu anons inmeniz gerektiğinin habercisi. Tam bu durakta dopdolu gelen metronun neredeyse tamamen boşalması ise kötü bir şaka bizce. Bu kampüsümüz İTÜ’nün ana kampüsü. Neredeyse tüm bölümler, yurtlar burada bulunmakta. İTÜ’nün en kalabalık kampüsü ve ayrıca yeşil kampüs olarak da biliniyor. Eğer aşağıda listesi verilen fakültelerden birine mensupsanız, bir de yurtta kalıyorsanız üniversite hayatınızın neredeyse tamamı burada geçecek. Ama bu duruma üzülmenize hiç gerek yok, çünkü bu kampüste üniversite hayatınızı dibine kadar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla MED’de (Merkezi Derslik Binası) çay içip langırt oynayabilir, tam olimpik yüzme havuzunda ve spor salonunda sporunuzu yapabilir, kütüphanesinde ders çalıştıktan sonra kafelerinde keyifle tatlınızı yiyip kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca kampüsün içindeki gölet varlığını da hatırlatmış olalım. 

 

  • Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi
  • Elektrik-Elektronik Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
  • İnşaat Fakültesi
  • Kimya-Metalurji Fakültesi
  • Maden Fakültesi
  • Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
  • İşletme Fakültesi*

 

Bu hayatı mimarlar yaşıyor: Taşkışla 

 

Taksim metroda indikten sonra elinde maket olan insanları takip ederek 10 dakikada bu fakültemize ulaşabilirsiniz. Bizi her seferinde büyüleyen bu tarihi binanın Orta Bahçe’sinde kahvenizi içebilir, etrafta proje yapan mimarları izleyebilirsiniz. 3400 numaralı sınıfları ise Boğaz manzarasına sahip en güzel yerlerden (tabi ki Süzer Plaza’yı saymazsak). Tarih kokan bu bina bizce İTÜ’nün en güzel kampüsü. Eğer siz de bu binada ders almak istiyor ama mimar olmak istemiyorsanız SNT kodlu dersleri yakalamaya bakın deriz. 

 

Dolu dolu bir tarih: Gümüşsuyu

 

İTÜ’nün Taksim’de bulunan başka bir kampüsü daha. İçinde tekstil mühendisliğini ve makine mühendisliğini bulunduran bu kampüs, iki tane de yurt içermekte. Her koridorunda tarih barındıran, kütüphanesine girince 1960-1970’lerde hissedeceğiniz bu kampüsümüzün tadını eğer makina okumuyorsanız bol bol çıkaracaksınız. Koridorlarında bulunan jet motoru parçalarını, kantininde bulunan araba iskeletini ve orta bahçesinde bulunan uçağı görmeyi unutmayın.

 

İşletme fakültesinin kanayan yarası: Maçka

 

Tebrikler, İTÜ’ye yerleştiniz, sırada hazırlık okumak var. İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu bu kampüsümüzde bulunmakta. Bir dönem veya bir sene okuyacağınız hazırlıkta burada zaman geçirmeniz muhtemel. Yolunuzu ise Osmanbey’de inip İTÜ çantalı insanları takip ederek bulabilirsiniz. Yolda yürürken Avrupa Yakası evine el sallamayı, Kedili Park’tan geçerken kedileri sevmeyi unutmayın. Ders çıkışı da bol bol Akaretler’e inin. Maçka’da bulunan diğer fakültemiz ise işletme fakültesi ama sizi hayal kırıklığına uğratacak bir haberim var. İşletme fakültesi yenilendiğinden dolayı derslerimiz Ayazağa kampüsünde, çeşitli fakültelerin boş sınıflarında. Yenilenmenin ne zaman biteceğini, işletme fakültesine ne zaman döneceğimizi bilmiyoruz. Fakat eğer siz de uslu bir çocuk olursanız bazı sınavlara o muhteşem binada girip, işletme fakültesini görebilirsiniz.