Türkiye’nin en aktif iş ve kariyer kulüplerinden biri olarak gösterilen İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü 1992 yılında kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak sosyal ve akademik etkinlikler düzenleyen İTÜ EMK, daima farklı olmayı ve her yıl bir öncekinden daha iyi olmayı amaç edinen bir öğrenci kulübüdür. Bu amaç doğrultusunda her sene İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu (EMÖS), UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması, Departmanlar Arası Rotanı Tasarla (DART), Sektör Günleri, Sektörün İçinden, Şirket Gezgini etkinliklerinin yanında çeşitli eğitimler ve söyleşiler düzenlemektedir.

Misyonumuz

Etkinliklerimiz için gereken sorumluluğu paylaşarak hedeflerimize hep birlikte ulaşmak, bu şekilde hem arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek hem de sorumluluk bilinci kazanmak ve tecrübe edinmek. Şirketlerin nitelikli öğrencilere ulaşmasına aracı olmak.

 Vizyonumuz

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü 1992 yılında kurulduğundan bu yana öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak sosyal ve akademik etkinlikler düzenleyen, her zaman farklı olmayı bir amaç olarak belirlemiş bir öğrenci kulübüdür.

ETKİNLİKLER

İTÜ EMÖS

  27 yıldır Endüstri Mühendisliği öğrencilerini bir araya getirmeyi kendine amaç edinmiş, bünyesindeki kariyer atölyeleri ve oturumları ile her yıl güncel konuların ve teknoloji trendlerinin tartışıldığı, bilgi paylaşımının yapıldığı, İTÜ EMK tarafından düzenlenen öğrenci sempozyumudur.  İTÜ EMÖS, öğrencilere lider şirketlerin üst düzey yöneticilerinin konuşmalarını dinleyerek ilham alma ve onlarla bire bir iletişim kurma olanağı sağlar.

  İTÜ EMÖS oturumlarına paralel olarak gerçekleşen İTÜ EMÖS Kariyer Atölyeleri’nde öğrenciler; hem sektörünün lider firmalarıyla vaka analizi, iş simülasyonu veya eğitim platformlarında bir araya gelme fırsatı buluyor hem de kültür, sanat, kişisel gelişim vb. alanlar üzerine gerçekleşecek atölyelerde kendini yeniden keşfediyor. Etkinliğe katılım başvuruların elenmesi ile gerçekleşip seçilen katılımcılara bilgilendirme yapılıyor.

  150’si şehir dışından gelen konaklamalı katılımcılar olmak üzere 26. İTÜ EMÖS’te 1000’in üzerinde öğrenci ağırlanmıştır. Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden bölüm kısıtlaması olmaksızın katılım gösterilebilen İTÜ EMÖS’te her yıl 2500’ün üzerinde başvuru alınır. Hedefimiz daima bir önceki seneden daha fazla insana ulaşmak!

SEKTÖR GÜNLERİ

  İTÜ Sektör Günleri, her sene belirlenen sektörün önde gelen firmalarının katılımı ile gerçekleşmektedir. Kariyerlerini hangi sektörde yapmak istediğine karar veremeyen öğrencilere yol göstermeyi hedefleyen bir etkinliktir. Sektörünün lider firmalarının üst düzey yöneticileri; etkinlikte düzenlenen oturumlar ile öğrencilere kariyer hikayelerini, şirketlerini ve sektörlerini anlatarak ilham vermektedir. Öğrenciler oturumlar sırasında sorularını konuşmacılara sorabilmekle beraber oturum aralarında da onlarla yüz yüze görüşme fırsatı yakalarlar. Sektör Günleri her yıl 1000’in üzerinde başvuru alır.

SEKTÖRÜN İÇİNDEN

  Sektörün içinden İTÜ Maçka Kampüsü’nde 20-30 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bir etkinliktir. Bir şirketin ağırlandığı bu etkinlikte şirketler, şirket tanıtımlarını yapmalarının ardından öğrencilere bir vaka tanıtımı yaparlar. Her yıl 200’e yakın başvuru alan Sektörün İçinden adlı etkinliğimiz öğrencilere ilgi çekici vakalar görme ve şirketleri tanıma fırsatı sağlar.

Departmanlar Arası Rotanı Tasarla(DART)

  DART, çalışmak istedikleri departman konusunda kararsız olan öğrencilerin kariyer planlarına yön vermeyi hedefleyen bir etkinliktir. Departmanların farklı sektör ve şirketlerdeki işleyişini göstermeyi amaçlayan DART’ta davetli şirketlerin üst düzey yöneticileri, söz konusu departmanın kendi şirketlerindeki süreçlerini anlatıp öğrencilerin kafasındaki soru işaretlerine yanıt vermekte ve öğrencilerin kariyer yollarını çizmesine yardım etmektedirler. Her yıl 600’ün üzerinde katılımcıyı ağırladığımız DART, öğrencilerin departmanları tanımasını ve kariyer yollarını çizmesini sağlamaktadır.

UçArı

  UçArı, Türkiye’nin tüm üniversitelerinden bölüm kısıtlaması olmadan 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerinin üçer kişilik gruplar halinde katılım gösterebildiği bir ulusal vaka analizi yarışmasıdır. İnternet üzerinden gönderilen ön eleme vakasının değerlendirilmesi sonucunda üçer kişiden oluşan ilk 10 grup belirlenir, bu gruplar final organizasyonu için İTÜ’ye çağrılır ve İstanbul’da ağırlanır. Yarışmacılar, ilk iki gün yarışmaya başvurdukları takımlarından ayrılarak diğer takımlarla karıştırılarak oluşturulan 6 kişilik takımlarıyla yarışır. Bu sayede takımına bireysel puan kazandıran yarışmacılar, son gün yarışmaya başvurdukları arkadaşlarıyla yarışarak takım olarak puan kazanırlar.

  Yarışma sonunda grupların sıralaması puan tablosuna göre belirlenir. Uçarı; organizasyon kalitesi, öğrencilere sunduğu fırsatlar ve ödülleri bakımından vaka analizi alanındaki en prestijli yarışmadır. 8-9-10 Mart 2019 tarihlerindeki 11. UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması 55 Üniversite ve 43 bölümden toplam 800 başvuru almıştır.

ŞİRKET GEZGİNİ

  Şirket Gezgini; 30 civarı öğrencinin katılımıyla gerçekleşen, şirketlerin fabrika veya ofislerinin gezildiği bir etkinliktir. Öğrencilerin şirketlerin çalışma ortamlarını görerek  şirketleri tanımasına ve yöneticilerle çalışma ortamlarında bire bir iletişim kurmasına olanak sağlar. Şirket Gezgini, ofisi veya fabrikası ziyaret edilen şirketin belirlediği gezi planı üzerinden ilerler.