İTÜ Türkiye’de kurulan ilk teknik üniversite olması sebebiyle köklü bir geçmişe sahiptir. Dolayısıyla da mezun ağı en geniş olan okullardan biridir. Gerek okulunuzu okurken gerekse de staj/iş ararken bu ağın genişliğinden faydalanmak mümkündür. 

Köklü bir geçmişe sahip olmak İTÜ’nün marka değerini de etkilemektedir. Özellikle büyük kurumsal şirketler, iş veya staj başvurularında İTÜ ismini gördüklerinde size mutlaka mülakat şansı vermektedir. Fakat mülakattan sonrası ve işi kazanma ihtimaliniz kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuza bağlı olarak değişmektedir.

İTÜ’nün İstanbul’da 5 tane kampüsü bulunmaktadır. Her birine konum itibari ile ulaşım çok kolaydır. Ana kampüs olan Ayazağa ise başlı başına bir yaşam alanı sayılabilir. İçerisinde yurt, yemekhane ve dersliklerin yanı sıra kütüphane, kültür merkezleri, spor alanları, restoran ve kafeler, marketler, teknoparklar ve iş merkezleri bulunmaktadır. Bu kampüste derslikler genelde birbirlerine yürüme mesafesindedir fakat kampüsteki diğer uzak noktalar için de ring ile ücretsiz ulaşım hizmeti vardır. 

Ayazağa kampüsündeki Mustafa İnan kütüphanesi içerdiği kaynaklar bakımından çok zengindir. Ders çalışmak istediğinizde size sesli ve sessiz olmak üzere iki farklı ortam türü sunar. İTÜ yaklaşık 40 bin öğrenciye sahiptir. Bu yüzden de özellikle sınav dönemlerinde bu kütüphane fiziksel olarak yetersiz kalabilmektedir. Ancak kampüs içindeki fakültelerin kantinleri ve hatta kafe ve restoranlar bile bu dönemlerde (herkes bu amaçlarla kullandığı için) ders çalışmaya müsait alanlara dönüşebilir.

İTÜ’nün İstanbul’da olması, kurumsal şirketlerin genel müdürlüklerinin de genelde burada olması sebebiyle staj arayan öğrenciler için çok büyük avantajdır. İsteyen öğrencilere aynı anda hem okul okuma hem de staj yapma fırsatı sunar. Bu sayede mezun olduklarında hali hazırda iş tecrübesi de edinmiş olurlar.

İTÜ öğrencilerine sosyal anlamda da birçok avantaj sunar. Kültür, sanat, spor ve her türlü eğlence temalı 200’e yakın öğrenci kulübü sayesinde öğrenciler kendi zevklerini paylaşabilecekleri bir çevre edinirler. Yine bu kulüpler sayesinde istedikleri spor dallarına katılma, yeni bir müzik aleti öğrenme, sosyal sorumluluk faaliyetleri içinde bulunma gibi çeşitli imkânlar elde edebilirler.

İTÜ çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapar. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler hem görevli olarak organizasyon ekibinin bir parçası olabilir hem de konuklar ile tanışarak network edinme imkânı bulabilirler. 

İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü de okulumuzdaki en aktif kulüplerden biridir. Yıl boyunca her okuldan ve her bölümden öğrenciyi bir araya getiren çeşitli etkinlikler düzenler.

İTÜ öğrencisi olmaya dair daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz İTÜ EMK Optimum Dergisi Youtube kanalımızdan “İTÜ’nün 2 İyi ve 2 Kötü Yanı” videomuzu izleyebilir, aklınıza takılan diğer sorular için de bizlere Optimum’un sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. 

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=Hqo-AHf_C4o&t=18s