İTÜ, okuyacağınız her bölüm için sizden belirli bir İngilizce seviyesi ister. Bu seviyeye gelmek için hazırlık eğitimi alırız. Hazırlık okumak istemeyen öğrenciler dönem başlamadan Proficiency denen İngilizce yeterlilik sınavına girerler ve 60 üstü puan alırlarsa hazırlığı atlayarak 1. sınıf eğitimine başlarlar. Sınava girmeyen veya sınavda başarısız olan öğrenciler ise seviyelerine göre kurlara yerleştirilerek hazırlık okurlar.

       İTÜ’de hazırlık Maçka Kampüsü’ndedir. Maçka’nın Beşiktaş ve Taksim’e oldukça yakın harika konumu ve tarihi taş binası hazırlığı oldukça cezbedici kılar. Ders çıkışları Beşiktaş’ta dolanmak, metrodan inip ismini içindeki kedilerden alan Kedili Park’tan okula yürümek, Maçka Parkı’nın üstünden geçen kısa mesafeli teleferikle kendini Taksim’de bulmak İTÜ’de hazırlık sırasında yapılacak rutin haline gelen keyifli aktivitelerden birkaçı. 

        Hazırlık, sosyal anlamda bize birçok yarar sağlar.Sınıflarda bölüm ayrımı olmadığından farklı bölümlerden birçok insan tanıyıp geniş bir arkadaş çevresi edinirsiniz. Tüm dönem aynı öğrencilerle devam edeceğinizden sınıf arkadaşlarınızı yakından tanıma fırsatı bulursunuz. Hazırlık senesi hem üniversite ortamına hem de şehre alışma konusunda bizim için bir fırsattır. Derslerin bizi zorlamayışı, boş vaktimiz bol olması ve kampüslerimizin merkezi konumları bize 1 sene boyunca İstanbul’u tanıma fırsatı verir.

       Hazırlığı bitirmek için dönem sonunda yapılan Proficiency sınavına gireriz. A2, B1 ve B1+ öğrencileri not ortalamaları yettiği takdirde ocak ayında biten ilk dönemin sonunda yapılan sınava girip başarılı olurlarsa 2. dönemde 1. sınıf dersleri almaya başlayabilir veya ders seçimi yapmayarak bir dönemi kendilerine ayırabilirler. Ortalaması ya da kuru yetmeyen öğrenciler ise 2. dönemlerinde hazırlığa bir üst kurdan devam ederek dönem bittiğinde haziran ayındaki yeterlilik sınavına girerler. Haziran sınavında başarısız olan öğrenciler için Ağustos ayında bir Proficiency daha yapılır. Bu sınavlardan herhangi birinden 60 ve üstü almak hazırlığı tamamlamak ve lisansa geçmek için yeterlidir.