İstanbul Teknik Üniversitesi, 246 yıldır geleceğe doğru emin ve başarılı adımlarla yol alan dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biri ve Türkiye’nin ilk teknik üniversitesidir. İTÜ’nün adı tarihiyle, bilimle, teknolojiyle, kültür ve sanatla özdeşleşmiş ve markalaşmış durumdadır. Geçmişle günümüzü bağlarken gelecek için de projeler üreten bir bilim yuvasıdır. İTÜ bilimsel ve teknolojik sayısız ilerlemenin mimarı olan, ilkleri başaran, asırlardır çağdaş bir şekilde dünyanın en seçkin teknik üniversitelerinden biri olarak eğitim vermektedir.

İstanbul’un merkezi noktalarında konumlanmış 5 ayrı kampüste, 13 fakültede 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında 350’nin üzerinde laboratuvar ve çeşitli araştırma merkezleriyle eğitim vermektedir. 23 farklı bölümde akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip üniversitesidir. Çeşitli anlaşmalar aracılığıyla yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da bilimin ve kültürün kapılarını açmaktadır. İTÜ bünyesinde bulunan ARI Teknokentlerde de 200’ü aşkın Ar-Ge projeleriyle bilim-sanayi-teknoloji merkezi olmasının yanında İTÜ Çekirdek girişimcilik ekosistemi gibi pek çok projesiyle geleceği şekillendirecek girişimci öğrencileri desteklemektedir.

İTÜ bünyesi dahilinde gerçekleşen ilk küp uydu, ilk elektrikli minibüs, ilk hidrojen ile çalışan tekne, ilk insansız otomobil, ilk yerli bilgisayar, Türkiye’nin ilk televizyon yayını ve ilk üniversite radyosu gibi pek çok gerçekleştirdiği ilkler adeta gelecekte de yapacaklarını kanıtlar niteliktedir. İTÜ’nün kurumsal tarihi, entelektüel hafızası ve sahip olduğu seçkin ortam, geçmişten geleceğe uzanan güçlü bir köprüdür. Çağın gereklerine göre sürekli gelişimi ilke edinen anlayışı, yenilikçi bakış açısı ve uluslararası ilişkilerini her zaman güçlü tutan yapısıyla İTÜ; dünün, bugünün, yarının üniversitesidir.