İTÜ Veri Bilimi Kulübü, veri bilimi ile ilgilenen öğrenci ve çalışanları bir kulüp çatısı altında toplamak amacıyla Şubat 2018’de kuruldu. Kuruluşundan bu yana çeşitli dersler ve etkinlikler düzenleyerek Veri Bilimi alanında aktif çalışmalar yapmaktayız. Kulüp içerisinde bir akademi ortamı yaratarak birlikte öğreniyor ve gelişiyoruz. Kulüp üyeleri birbirinden farklı bölümlerden öğrencilerden ve mezunlardan oluşmaktadır. Etkinlik ve derslerimizin hepsi veri bilimi ile ilgilenen herkese açıktır.

Dersler

İTÜ Veri Bilimi Kulübü olarak şu ana kadar Python, Python for Data Science, Excel Makro, SQL, Machine Learning, Artificial Neural Network, Optimization ve Web Scraping olmak üzere sekiz farklı ders verdik. Düzenlediğimiz dersler ile veri bilimi alanında kendini geliştirmek isteyen kulüp üyelerimize hem teorik hem de yazılım bilgisi edinmelerini sağlamaktayız. Dersler kulüp üyelerimiz tarafından hafta içi akşam saatlerinde olacak şekilde işlenmektedir. Derslerin konusu ve içeriğini eğitmen kapasitesi ve kulüp üyelerinden gelen taleplere göre belirlemekteyiz.

DataTalks

Belirli aralıklar ile düzenlediğimiz DataTalks etkinliklerimizde farklı sektörlerde çalışan veri bilimi uzmanları ile kulüp üyelerini bir araya getirmekteyiz. İki saat süren bu küçük seminerlerde konuşmacılarımız veri bilimi alanındaki tecrübelerinden ve çalışmalarından bahsediyor, aynı zamanda kulüp üyelerine kendini geliştirmeleri için öneriler veriyor. İşi uzmanından dinleyerek her geçen gün yeni teknolojilerin ortaya çıkarıldığı bu dijital çağı yakalamaya çalışıyoruz.

İTÜ Veri Bilimi Zirvesi’19

İTÜ Veri Bilimi Kulübü olarak düzenlediğimiz en büyük etkinliğimiz olan İTÜ Veri Bilimi Zirvesi’nin birincisi 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Zirvede farklı firmalardan çalışan on sekiz konuşmacı ile dört yüz elli katılımcıyı bir araya getirdik. Katılımcılar; oturumlarda veri biliminin iş hayatındaki yeri, gelecekte bizi neler beklediği gibi konularda bilgiler edinirken aralarda ise birbirleri ile tanışarak bu alandaki bağlantılarını artırdılar.

İTÜ Veri Bilimi Zirvesi’20

İTÜ Veri Bilimi Kulübü olarak 28-29 Şubat 2020 tarihlerinde İTÜ Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşecek İTÜ Veri Bilimi Zirvesi’20 etkinliğimiz dolu dolu bir program ile veri bilimi ile ilgilenen herkese açıktır. Zirve ile ilgili duyuruları sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Nurdan Beşli