İTÜ, 250 yıllık dev geçmişiyle Türkiye’nin ilk teknik üniversitesi unvanıyla köklü bir tarihe sahiptir. Bu nedenden dolayı geniş mezun ağına sahiptir. Gerek iş yerinizde gerek herhangi bir eğitimde hatta rastgele bir mekanda otururken bile bir mezuna, bir İTÜ’lüye rastlayıp cevabınızı merak ettiğiniz bir sorunun cevabını birinci ağızdan alabilirsiniz. 

 

İlk teknik üniversitesi olmanın bir sonucu da İTÜ’nün piyasadaki marka değeri. CV’inizde en önemli kısımlardan biri olan eğitim kısmına Türkiye’nin en köklü teknik üniversitesini yazmak, insan kaynaklarının gözünde bir artı oluşturacaktır. Fakat hiçbir üniversitenin size sunamayacağı gibi %100 iş imkanını sunmayacaktır. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar iş bulma imkanınız artacaktır. 

 

İTÜ’nün İstanbul’da bulunması, kurumsal şirketlerin genel müdürlüklerinin de burada olmasından dolayı staj arayan öğrenciler için inanılmaz avantajlıdır. Çoğu kişiye okurken staj yapma imkanı da sunar. Bu sayede daha mezun olmadan iş deneyimine sahip olursunuz. Ve çoğu İTÜ’lünün derslerini gördüğü Ayazağa kampüsünün girişinde, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin genel merkezinin bulunduğu Maslak’la sadece arasında bir alt geçit bulunmaktadır.

 

İTÜ’nün İstanbul’da 5 tane kampüsü bulunmaktadır. Çoğu fakültenin bulunduğu Ayazağa Kampüsü, Mimarlık fakültesinin bulunduğu Taşkışla Kampüsü, yabancı dillerin ve şu an restore edilen işletme fakültesinin bulunduğu Maçka Kampüsü ve Makine fakültesinin bulunduğu Gümüşsuyu Kampüsü arasında M2 metro hattı bulunmaktadır. Ve bu 4 kampüs arasında ulaşım inanılmaz kolaydır. 

 

İTÜ’de en sevdiğim yerlerden biri olan ve bana göre en büyük avantajlarından Ayazağa Kampüsü Mustafa İnan Kütüphanesi. İnanılmaz geniş ve kaliteli yabancı dil kitap rezervi, ders çalışmak için tasarlanmış ortamlar gerçekten sınav vaktinde adeta eviniz olacak. Sesli ortamda arkadaşınızla rahat rahat çalışabilirsiniz, sessiz ortamda ise kendi kendinize dışarıdan sizi rahatsız eden hiçbir şey olmadan rahatça çalışabilirsiniz.

 

İTÜ çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapar. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler hem görevli olarak organizasyon ekibinin bir parçası olabilir hem de konuklar ile tanışarak network edinme imkânı bulabilirler.

 

İTÜ altın tepside size işinizi sunmaz fakat sizin işe girmenizi sağlayan yetkinlikleri Türkiye’deki diğer üniversitelere kıyasla üst düzey bir şekilde sağlar. İTÜ size İstanbul’un en iyi yerinde, Türkiye’de nadir bulunacak düzeyde kaliteli eğitimiyle, güzel sosyal imkanlarıyla her anından keyif alacağınız bir üniversite hayatı vadediyor. 

 

Lisans döneminiz boyunca ÇAP fırsatınız olduğuna da değinmeden bitirmeyelim.Eğer yeterli ortalamaya sahipseniz bölümünüzün izin verdiği bölümlerle Çift Anadal Programına dahil olabiliyorsunuz. Bu sayede okulunuzdan 2 ayrı bölümün diplomasıyla mezun olmuş oluyorsunuz.