İşletme mühendisliği ve endüstri mühendisliğini kıyaslamadan önce iki bölümün de tanımını incelemekte fayda vardır.

İşletme mühendisliği, içerisinde insan faktörü bulunan her türlü organizasyonun yönetim fonksiyonları ve işletme sistemlerini kavramayı ve mühendislik becerilerini kullanarak bu sistemleri farklı teknolojik imkanlarla değerlendirmeyi içerir.

Endüstri mühendisliği ise içerisinde insan, malzeme ve teçhizat bulunan üretim ve servis sistemlerini tasarlama, geliştirme ve iyileştirme işlemlerini kapsar. Bu işlemler de yine mühendislik becerilerinin getirdiği analitik düşünme, hesaplama ve deneysel yöntemleri kullanmakla ortaya çıkmaktadır.

Tanımları karşılaştırdığımızda endüstri mühendislerinin bir sistemi tasarlamak, geliştirmek ve iyileştirmek gibi görevleri üstlenirken, işletme mühendislerinin ise bu sistemleri yönetmek ve teknolojik kısımlarını değerlendirmek gibi görevleri olduğunu söyleyebiliriz.

Çalışma alanları her iki mühendislik için oldukça geniştir. Ortak olarak şirketlerin genel müdürlüklerinde çeşitli yönetim departmanlarında iş bulabilirler. 

Lisans boyunca alınan dersler incelendiğinde ise isim olarak benzer dersler alındığını söylemek mümkündür. Ancak içerikler tamamen bölümün gerektirdiklerine bağlı olarak değişir. 

İTÜ’de ilk sene boyunca tüm mühendislikler ortak havuz derslerini alır. Daha sonraki dönemlerde alınan dersler bölüm kodları ile birlikte değişir.

Örneğin hem işletme mühendisliğinde hem de endüstri mühendisliğinde Üretim Planlama ve Kontrol isimli bir ders vardır. Ancak bu ders her iki bölüm için ayrı açılır ve birbirlerine denk değildir. 

Endüstri mühendisliğinin en temel derslerinden biri olan yöneylem araştırması da işletme mühendislerinin de aldığı bir ders olarak görülmektedir. Ancak bu ders endüstride 1 ve 2 olarak 2 döneme yayılmışken, işletmede tek ders olarak verilmektedir. 

Tam tersi örnekler de mevcuttur. Örneğin istatistik dersi işletmede 1 ve 2 olarak 2 dönemde veriliyorken endüstride tek dönemde verilen bir derstir.

Bu gibi farklılıklar işletme ve endüstri mühendisliğinin benzer alanlarda çalışabilmelerine rağmen farklı yetkinliklere sahip olmalarına sebep olur. Bu yüzden bu iki bölüm arasında tercih yapacakların ders programlarını dikkatle incelemeleri büyük önem taşımaktadır.

Endüstri mühendisliğine dair daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz İTÜ EMK Optimum Dergisi Youtube kanalımızdan videolarımızı izleyebilir, aklınıza takılan diğer sorular için de bizlere Optimum’un sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.