60’ların son dönemlerinde dünya rock, metal ve pop dalgası altına girmişti. Hal böyle olunca canlı performansların ve konserlerin sayısı artmaya başlamıştı. En sonunda barış ve özgürlüğü içine alan hippi akımı sayesinde insanların daha özgür olacağı ve aynı zamanda müziğe doyacağı festivaller düzenlenmeye başladı. Bana göre ilki 1969’da düzenlenen Woodstock Festivali bu çılgınlığın başlangıcıdır. Woodstock’ın hemen ardından Glastonbury, Burning Man gibi sayısız festival dönemi takip etti. Tüm bu süreçte hiç şüphesiz çok başarılı performanslar sergilendi ama bunlardan bazıları vardır ki dinleyen herkes “Vay be! Efsaneymiş.” der. Çünkü onlar verdiği mesajla, sahne şovuyla, müziğiyle, dansıyla veya olay yaratan hareketlerle farklıdır. İşte bu yazımda sizlere tarihe damgasını vurmuş efsane sahne performanslarından ve konserlerden bahsedeceğim. Şimdiden belirtiyorum sıralama hiçbir kıstasa göre değil rastgele yapılmıştır.

  Öncelikle Queen’in 1986 yılında Londra Wembley Stadyumu’nda verdiği konserle başlamak istiyorum. Freddie Mercury her zamanki gibi gerek giyimi gerek tutumuyla çağının çok ötesinde bir gösteri sergilemişti. Bu konserin olduğu sırada Queen’in dağılacağı dedikoduları iyice yayılmıştı. Tabii bu dedikodular Freddie’nin kulağına da gitmiş olacak ki konserde poposunu işaret ederek “Onlar buradan konuşuyorlar!” diyip “Şu dedikoduları unutun gitsin. Biz ölene kadar birlikte olacağız.” diye devam ettirmiştir. Ayrıca bu konser Freddie hala hayatteyken verilmiş son Queen konserlerindendir. Daha sonra 1992 yılında konserin bir kaydı olan “Queen at Wembley” albümü yayınlanmıştır.

  Gelelim metal müziğin en önemli temsilcilerinden Metallica’ya. Bu listede Metallica’ya iki kez yer vereceğim. İlki 1991 yılında Moskova’da eski bir askeri havalimanında verdiği konser. 1.600.000 kişinin katılımıyla tarihin en kalabalık 10 konseri arasında yer ediniyor.  Öyle geniş bir kitle ki konser videolarında headbang (heavy metal kültürünün dans biçimi) yapan üniformalı askerler görebilirsiniz. İkincisi ise 2013 yılında Antarktika’da verdiği konserdir. Az katılımcılı bir konser olsa da gerek atmosferi gerek konserde çalınacak şarkı listesi ile efsane konserler arasına girebilir. Ayrıca bu konser ile Metallica yedi kıtada konser veren ilk grup olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

  O kadar festival, hippi akımı dedikten sonra bizi şarkılarıyla daha iyi bir dünyanın var olabileceğine inandıran, hayatın içindeki iyiliği görmeye yönelten ve bunları huzur veren şarkılarıyla yapan John Lennon olmadan bu yazı eksik olurdu. Maddison Square Garden, New York 1972 konseri Lennon’un son performanslarından olmasına rağmen kariyerindeki önemli konserlerden biridir. The Beatles dağıldıktan sonra müziğe yalnız devam eden Lennon, bu konser için The Beatles konserlerinde aldığı hisse en yakın konser olduğunu söylemiştir. Konserin asıl amacı ise zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü bir okula yardım etmekti. Daha sonra farklı bir proje ile birleştirilen bu konser sayesinde bir buçuk milyon dolar yardım toplandı.

  Buraya kadar verdiklerim bir hikayeye dayanan konserlerdi ama bazı konserler de vardır ki atmosferiyle, performansıyla hayran bırakır ve efsaneleşir. Yazımı işte tam olarak bu kategoride değerlendirdiğim konserleri listeleyerek bitireceğim.

  • Adele – Royal Albert Hall (2011)
  • Madonna,Christina Aguilera,Britney Spears – VMA (2003)
  • Pink Floyd – Pompeii (1972)
  • Michael Jackson – Bucrahes (1992)
  • Daft Punk – İstanbul (2007)
  • Madonna Confessions Tour Isaac Performansı – Tokyo (2006)

Doğukan Amaç