İstanbul, dünyanın başkenti sayılabilecek şehirlerinden biri… Her şeyin en çeşitli halini sunuyor, herkes ne olursa olsun kendine hitap edenini bulabiliyor.Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, bu çok

çeşitli dünyasıyla her yerde bulamayacağınız imkanları ayaklarınıza getiriyor.. İstanbul, birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor ve bu şirketlerde hem staj hem de stajın devamında çok iyi bir oluşumda iş bulma imkanı sağlıyor.

 

İş ve staj avantajlarından önce eğitimden bahsetmek gerekirse en kaliteli üniversiteleri içinde barındırıyor. Özellikle mühendislik eğitimi için teorikten çok teknolojik laboratuvarlarda, pilot tesislerde eğitim almak çok önemli. İstanbul’daki üniversiteler hem bu imkanı sunabildikleri gibi hem de farklı milletlerden üst düzey eğitim görevlileriyle bu konuyu destekliyor. Türkiye’de, dünya çapında geçerliliği olan diplomaların çoğu İstanbul okullarında bulunuyor desek yalan olmaz. Biliyorsunuz ki iyi üniversite daha iyi öğretim elemanları ve daha iyi bir öğrenci kitlesi demek. Bu yüzden bölüm mü yoksa üniversite mi tercih etmeliyim diye  düşünen mühendislik adaylarının tercihi üniversite olmalıdır. Zaten iki farklı mühendislik arasında kalıyorsanız aslında birini yeterince istemiyorsunuz demektir. 

 

Maden mühendisliği gibi mühendisliklerde ana merkezler İstanbul olmadığı için İstanbul seçmemeli miyiz düşüncesi bulunmakta. Oysa işte ve stajda kullanacağınız her bilgi donanımlı laboratuvarlardan geçiyor ve bu donanımlı laboratuvarlar da tekrarlamak zorundayım ki iyi üniversitelerde bulunuyor. Söylemeden geçemeyeceğim ki İstanbul Teknik Üniversitesi de bu donanımlı laboratuvarlara sahip hatta Türkiye’deki en büyük kapsamlı 400m2’lik pilot tesisler üniversite bünyesinde bulunmakta. 

 

İyi bir mühendislik eğitimi için umarım yolunuz İstanbul’a düşer. Buradaki öğrencilerin sektördeki şanslarıyla hepinizin karşılaşması dileklerimle…