Tercih dönemi ve de sonrası merak edilen sorulardan biri de birinci sınıfa geçtikten sonra bölüm dersi alıp alamayacağımız oluyor. Bu durum genel olarak bölümlerden bölümlere değişmekle beraber öncelikle dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor.

Birincisi; eğer İTÜ’nün hazırlık/yeterlilik sınavı olan “Proficiency Sınavı”nı veya denk olan sınavlardan birini, üniversiteye kayıt yaptırdıktan hemen sonra veya bir yıllık (iki yarıyıl) tam hazırlık eğitiminin sonunda geçtiyseniz ilk yarıyıl derslerinizi sistem tarafından otomatik olarak atanmakta ve bölümünüzün ders planında yer alan Birinci Yarıyıl derslerinizi almaktasınız. Daha sonraki dönemlerde/yarıyıllarda yine her öğrenci gibi kendiniz dilediğinizce oluşturabilmektesiniz.

İkincisi; eğer İTÜ’nün hazırlık/yeterlilik sınavı olan “Proficiency Sınavı”nı veya denk olan sınavlardan birini, bir dönemlik/yarıyıllık hazırlık eğitiminin sonunda geçerek “Irregular” olarak bitirdiyseniz bölümünüzün ders planında yer alan dersler listenizden istediğiniz dersleri seçerek oluşturabilmektesiniz. Daha sonraki dönemlerde/yarıyıllarda ise yine her öğrenci gibi kendiniz dilediğinizce oluşturmaya devam etmektesiniz.

Tüm bunları öğrendikten sonra şunları diyebiliriz: Eğer bölümünüzün ders planında bölüm dersleri yer alıyorsa (ki genelde tüm bölümlerin birinci yarıyıl derslerinde havuz, yarı havuz derslerine ilaveten bölüme giriş veya etik gibi temel dersler yer almaktadır ve ilerleyen yarıyıllarda havuz, yarı havuz dersleri tamamlanmakla beraber azalmakta olup bölüm derslerinizin sayısı artmaktadır) alabilmektesiniz.

İlaveten, ilk bahsettiğimiz istisnai nokta harici dersleriniz sistem tarafından otomatik olarak atanmamakta ve sizler kendi ders programınızı oluşturmaktasınız. Bu oluşturduğunuz programlarda ön şart bulunmayan/ön koşulsuz dersleri (öncelikle başka bir dersi geçmiş olmanızı isteyen ve/veya belirli bir minimum sınıf olma koşulu bulunan) dilediğiniz gibi alabilmektesiniz. Bunların içinde bölüm dersleri de bulunmaktadır. Fakat bu dersleri alırken dikkat etmeniz gereken nokta bazı derslerin ön koşulu bulunmuyorsa bile bazı dersler belli bir birikim gerektirdiğinden ötürü o ders hakkında bilgi sahibi olmanız veya bölümünüzde ilerlemeniz önem arz etmektedir.

Muhammed Ali Munduz